ببکواش فیلتر شنی استخر

بکواش فیلتر شنی استخر

فیلتر های شنی با جذب ذرات و مواد آلوده و نگهداشتن آن ها بروی سطح سیلیس خود به مرور زمان توانایی فیلتراسیون خود را از دست داده و نیاز به احیا و نظاقت پیدا می کنند . نظافت سطح شن دورن فیلتر بسیار ساده بوده و فقط کافی است جهت جریان عبور آب را معکوس کرده و آلودگی را به فاضلاب هدایت کرد .

 در فیلتر های فلزی این کار توسط شیر هایی که در مسیر آب ورودی و خروجی تعبیه شده است  انجام می شود . چهار شیر به منظور بکواش آسان فیلتر شنی استخر در نظر گرفته می شود که این شیر ها بروی :

 • ورودی آب از استخر به فیلتر شنی
 • خروجی آب از فیلتر به استخر
 • خروجی فیلتر شنی به فاضلاب
 • ورودی آب استخر به قسمت تحتانی فیلتر شنی

در زمان کار کرد معمولی و فیلتراسیون آب استخر آب به قسمت بالاتی فیلتر وارد شده و پس از گذر از بستر شنی فیلتر از قسمت زیرین فیلتر خارج و به سمت استخر هدایت می شود . برای انجام صحیح بکواش مراحل زیر را باید انجام داد :

 1 . پمپ تصفیه آب استخر خاموش شود ( پمپ که آب را در فیلتر شنی استخر به گردش می اندازد )

2 . شیر خروجی به سمت استخر و شیر ورودی از سمت بالا به فیلتر بسته شود ، شیر فیلتر به سمت فاضلاب و شیر آب استخر به سمت قسمت زیرین فیلتر باز شود .

3 . پمپ تصفیه روشن شود . دبی بکواش برای فیلتر های فلزی ( فیلتر شنی استخر تند ) می تواند تا سه برابر دبی در حال فیلتراسیون باشد . پس اگر سیستم تصفیه استخر مجهز به پمپ رزرو است پیشنهاد می شود این پمپ نیز روشن شود . دقت کنید که در صورت خروج دانه های سیلیس از فیلتر در حالت بکواش به دو دلیل می تواند باشد :

 • شارژ بیش از حد سیلیس و شن در فیلتر
 • دبی بیش از حد پمپ ها در حالت بکواش

4 . آب خروجی از فیلتر شنی استخر بررسی می شود و پس از اطمینان از تمیز شدن فیلتر پمپ تصفیه خاموش شود .

* قابل ذکر است ممکن است پس از روشن کردن پمپ در حالت بکواش و خروج آب از مجرای فاضلاب ابتدا هیچ آلودگی خارج نشود . به همین جهت حداقل در زمان بکواش 1 تا 2 دقیقه صبر کنید و سپس در صورت عدم وجود آلودگی پمپ خاموش و دیگر مراحل انجام شود .

*در مناطق کم آب و یا صنایع از هوا به جای آب برای بکواش فیلتر شنی استخر استفاده می شود . مراحل بکواش با هوا نیز مشابه بکواش با آب می باشد با این تفاوت که در زمان بکواش به جای پمپ آب ، بلوور هوا وارد مدار می شود

5 . در حالتی که پمپ خاموش است شیر ورودی به قسمت زیرین فیلتر و شیر خروجی آب از فیلتر شنی استخر به سمت فاضلاب بسته شود ، شیر ورودی آب استخر به قسمت بالایی فیلتر شنی استخر و شیر تخلیه فیلتر شنی نیز باز شود .

6 . پمپ به مدت 30 الی 90 ثانیه روشن شود .

7 . پمپ خاموش و شیر ها به حالت فیلتراسیون باز گردانده شوند .

8 . پمپ روشن شود .

در فیلتر شنی استخر فایبر گلاس به دلیل استفاده از شیر چند راهه انجام این مراحل بسیار ساده تر و سریع تر می باشد . جهت درک بهتر مراحل بکواش فیلتر شنی استخر نیز توضیح داده خواهد شد :

 1. خاموش کردن پمپ ( در فیلتر شنی استخر فایبرگلاس جهت تغییر حالت شیر حتما پمپ باید خاموش شود در غیر اینصورت به شیر آسیب وارد خواهد شد )
 2. قرار دادن دسته شیر در حالت بکواش (Backwash)

   

 3. روشن کردن پمپ وبررسی آب خروجی از فیلتر شنی استخر فایبر گلاس ( در فیلتر شنی استخر فایبر گلاس جهت سهولت بررسی یک سایت گلاس در مسیر آب فاضلاب تعبیه شده است )
 4. پس از اطمینان از تمیز شدن فیلتر پمپ خاموش شود .
 5. شیر در حالت شستشو( Rinse ) قرار داده و پمپ را به مدت 30 الی 60 ثانیه روشن کرده  ، سپس خاموش نمایید .

   

 6. شیر را بروی حالت فیلتر ( Filter ) قرار دهید و پمپ را روشن نمایید .

 

 

برای اطلاع از قیمت و مشخصات فنی برند ها ، روی فیلتر استخر و جکوزی کلیک کنید .

برای کسب اطلاعات از نحوه محاسبه فیلتر شنی استخر روی محاسبه فیلتر شنی استخرکلیک کنید و یا با مراجعه به بخش مقالات / محاسبات / محاسبه فیلتر شنی استخر مراجعه فرمایید .

www.bamintahvie.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *